Aktualności

22.02.2017

Przygotowania dobiegają końca! Odliczamy dni do startu sezonu Łódzkiego Roweru Publicznego

Przygotowania dobiegają końca! Odliczamy dni do startu sezonu Łódzkiego Roweru Publicznego

Lada dzień rowery miejskie powrócą na ulice! W sezonie 2016 w Łodzi odnotowano najbardziej spektakularny debiut w historii polskich systemów rowerowych – w ciągu 214 dni liczba wypożyczeń przekroczyła 1,5 miliona. Po trzech miesiącach przerwy sezonowej, już w przyszłą środę rozpocznie się kolejny sezon Łódzkiego Roweru Publicznego. To jednak nie koniec dobrych wiadomości dla miłośników dwóch kółek. Jak poinformował Zarząd Dróg i Transportu, w 2017 roku liczba stacji Łódzkiego Roweru Publicznego może zostać nawet podwojona!

Przygotowania do nowego sezonu rozpoczęliśmy już z końcem listopada zeszłego roku. Wszystkie rowery trafiły do jednego magazynu, dzięki czemu można było przeprowadzić ich rzetelny przegląd i konserwację. Z kolei stacje zostały dokładnie sprawdzone i zabezpieczone w grudniu, a jeszcze jeden przegląd czeka nas przed samym rozwiezieniem rowerów – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska, operatora Łódzkiego Roweru Publicznego. – W sobotę rano rozpocznie się rozwożenie rowerów między stacjami, a po północy z wtorku na środę będzie już można dokonywać pierwszych wypożyczeń – dodaje.

Łódzki Rower Publiczny został uruchomiony 30 kwietnia ubiegłego roku. Aż do końca listopada w Łodzi miało miejsce 64 835 rejestracji użytkowników oraz 1 501 881 wypożyczeń jednośladów. To najlepszy wynik inauguracyjny, jaki kiedykolwiek odnotowano w ramach polskiego, samoobsługowego systemu rowerowego.

W momencie startu Łódzki Rower Publiczny obejmował 100 stacji i 1 000 rowerów, stając się jedną z dwóch największych inwestycji tego typu w kraju. Na początku sierpnia został ponadto rozbudowany o stację sponsorską, ufundowaną przez Centrum Handlowe Port Łódź oraz sklep IKEA, a więc na zakończenie sezonu łodzianie mogli korzystać ze 101 stacji i 1 010 rowerów. Infrastruktura tej samej wielkości zostanie ponownie udostępniona mieszkańcom kilka minut po północy z 28 lutego na 1 marca, jednak w sezonie 2017 można spodziewać się znaczącej rozbudowy Łódzkiego Roweru Publicznego.

– Łodzianie pokochali rower miejski i jestem przekonana, że ta moda  będzie trwać nadal – mówi prezydent Łodzi, Hanna Zdanowska. – Dzięki nowym stacjom i dodatkowym rowerom jeszcze więcej mieszkańców będzie miało dostęp do systemu i myślę, że będziemy bić w tym roku kolejne rekordy wypożyczeń. Bardzo się cieszę, że to właśnie za mojej kadencji udało się zrewolucjonizować podejście do tego środku transportu i, że to właśnie w ciągu ostatnich lat dokonaliśmy największych inwestycji w infrastrukturę rowerową.

Łódzcy rowerzyści nie mogą narzekać na brak powodów do zadowolenia. Nie tylko zbliża się inauguracja sezonu, ale też w ostatnim czasie ZDiT zadeklarował chęć rozbudowy Łódzkiego Roweru Publicznego o około kolejnych 100 stacji. To sprawiłoby, że Łódź dołączyłaby do czołówki europejskich miast, dysponujących największymi i najnowocześniejszymi sieciami wypożyczalni – opowiada Tomasz Wojtkiewicz. – Uruchomienie systemu rowerowego w Łodzi wiązało się z ogromną pracą koncepcyjną, co zaowocowało wręcz modelowym przykładem wdrożenia takiej inwestycji – stąd między innymi imponująca frekwencja w pierwszym sezonie. Tym bardziej cieszą nas bardzo rozsądne plany rozwoju z zachowaniem dotychczasowych parametrów – dodaje.

Planowane wstępnie lokalizacje miałyby pojawić się m.in. na Widzewie Wschodzie, Teofilowie, Górniaku i Radogoszczu.

Operator systemu przypomina, że konto użytkownika Łódzkiego Roweru Publicznego jest aktywne, czyli umożliwia dokonywanie wypożyczeń tylko wtedy, gdy znajduje się na nim co najmniej 10 zł. Przed rozpoczęciem sezonu warto więc zalogować się na koncie, sprawdzić jego stan i jeżeli jest taka potrzeba – dokonać niezbędnego doładowania.