Aktualności

08.03.2017

Pierwszy tydzień z Łódzkim Rowerem Publicznym i stacja Dworzec Łódź Fabryczna

Pierwszy tydzień z Łódzkim Rowerem Publicznym i stacja Dworzec Łódź Fabryczna

W ubiegłym roku Łódzki Rower Publiczny zanotował najlepszy debiut w historii samoobsługowych systemów rowerowych w Polsce. Teraz przyszedł wreszcie czas na pierwszy pełny sezon, podczas którego rowery miejskie w Łodzi są dostępne od początku marca do końca listopada. W ciągu siedmiu dni, jakie upłynęły od inauguracji, użytkownicy dokonali już ponad 28 tysięcy wypożyczeń. Równocześnie wczoraj na łódzkiej mapie stacji pojawił się nowy punkt, „Dworzec Łódź Fabryczna / Knychalskiego”, który zastąpił dotychczasową lokalizację „Północna / Dwernickiego – Szpital MSWiA”.

Od 1 marca, kiedy wystartował nowy sezon Łódzkiego Roweru Publicznego, odnotowano dotychczas 28 094 wynajmy. Równocześnie do grona użytkowników rowerów miejskich w Łodzi dołączyło 1 429 osób.

Co szczególnie istotne dla użytkowników, wczoraj zmieniły się lokalizacje trzech wypożyczalni Łódzkiego Roweru Publicznego. Stacja  „Parkowa / Inżynierska” została przestawiona o zaledwie kilka metrów, „Zachodnia – Manufaktura” trafiła na drugą stronę ulicy, natomiast punkt wypożyczeń „Północna / Dwernickiego – Szpital MSWiA” przeniesiono w całkowicie nowe miejsce – przy Dworcu Łódź Fabryczna. Oficjalna nazwa tej wypożyczalni to od wtorku: „Dworzec Łódź Fabryczna / Knychalskiego”.

– Zeszłoroczna inauguracyjna rowerów miejskich w Łodzi okazała się wielkim sukcesem, ale prawdziwy sprawdzian popularności systemu dopiero przed nami. Przed pięcioma dniami rozpoczęliśmy pierwszy sezon, w którym Łódzki Rower Miejski jest dostępny w pełnej, dziewięciomiesięcznej formule. Wyniki, jakie dotychczas odnotowujemy są bardzo obiecujące, jednak doświadczenie podpowiada nam, że łódzcy rowerzyści dopiero pokażą nam, na co ich stać – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska, operatora Łódzkiego Roweru Publicznego. – Z niecierpliwością czekamy także na kolejne informacje, dotyczące rozbudowy systemu. Pierwsze zapowiedzi pozwalają wierzyć, że ten rozwój będzie prowadzony w sposób rozsądny i z zachowaniem dotychczasowych parametrów, co z pewnością zaowocowałoby dołączeniem Łódzkiego Roweru Publicznego do ścisłego europejskiego topu – dodaje.

W tym roku, podobnie jak na zakończenie sezonu 2016, Łódzki Rower Publiczny obejmuje 101 stacji (w tym jedna ufundowana przez Centrum Handlowe Port Łódź oraz sklep IKEA) i 1 010 rowerów.
Jak informuje Zarząd Dróg i Transportu, w ciągu najbliższych miesięcy ta liczba może zostać podwojona. Nowe lokalizacje miałyby pojawić się m.in. na Widzewie Wschodzie, Teofilowie, Górniaku i Radogoszczu.